loading

Kuchyňa v tvare písmena L

Ktorý tvar kuchyne je ideálny?

Kuchyne do tvaru L, s tou sa v slovenských a českých interiéroch stretávame najčastejšie. Býva lacnejšia a veľmi praktická. Ponúka totiž voľný roh pre umiestenie jedálenského stola. Hodí sa pre malé byty. Dá sa v nej ušetriť veľa miesta. S minimalizáciou by sme to však nemali preháňať. Napríklad pracovná doska musí byť aspoň 70 centimetrov široká. Inak sa v kuchyni pracuje veľmi ťažko.

Pre malý byt predstavuje kuchyňa v tvare L najlepšie riešenie. Je samozrejme nutné dbať aj na účelnosť kuchyne. Pri nevhodnom usporiadaní môžete s hrncom nabehať malý domáci maratón. Preto si dávajte pozor na vzdialeností strán trojuholníka medzi chladničkou, sporákom a drezom. Mali by sa pohybovať medzi 90 a 275 centimetrov. Súčet dĺžok všetkých troch strán by nemal činiť menej ako 366 centimetrov. Pokiaľ ale prekračuje 793 centimetrov, tak sa taká kuchyňa v tvare L stáva nepraktická a veľa sa nachodíte. Riešením podobných situácií je kuchyňa s ostrovčekom, ktorý je možné použiť ako odkladaciu alebo pracovnú plochu.

Chcem novú kuchyňu v tvare L

Kuchyne v tvare L - pozor na kuchynský trojuholník!

„Kuchár je umelec a psychológ a stratég“. Strategicky by sme mali uvažovať aj pri zostavovaní kuchyne do tvaru L alebo akéhokoľvek iného tvaru. Predovšetkým do spojníc sporáka, chladničky a drezu nesmie zasahovať iný prechodový koridor, napríklad cesta medzi miestnosťami susediacimi s kuchyňou. Taktiež by strany „kuchynského trojuholníka“ nemali narušovať žiadne predmety (stolička, bar…), inak si koledujeme o narazený prst na nohe či rozbitý nos.

Pokiaľ má interiér správne parametre, podvedome sa v ňom cítime dobre, lepšie sa nám v ňom varí i je. Ak teda chcete, aby vám kuchyňa dlho a dobre slúžila, tak hľadajte skladací meter a začnite merať!

Ďalšie tvary kuchýň

Pridaj komentár