loading

Jednoradová kuchyňa

Ktorý tvar kuchyne je ideálny?

V garzónkach alebo v bytoch, kde sa často nevarí, nájdeme len jednu stenu zastavanú kuchynským nábytkom. Jednoradová kuchyňa síce vyzerá na pohľad pekne, ale neposkytuje veľké možností pre zložitejšie kulinárske výkony. Všeobecne sa dá povedať, že ju často uprednostňujú tí, ktorí sa často stravujú mimo domova.

Pokiaľ sa jednoradová kuchyňa nachádza v samostatnej miestnosti, býva pri druhej stene maximálne jedálenský stôl, poprípade ešte poličky. Inak je celá stena volná, takže by sme rozhodne nemali podceniť výber farby. Farebnosť by na jednej strane mala ladiť s ostatnými prvkami miestnosti, ale má i svoje psychologické pravidlá. Napríklad červená povzbudzuje vášeň a agresivitu. Odborníci ju do kuchyne rozhodne neodporúčajú. Tmavšie farby zmenšujú priestor, takže v malej kuchyni nemá čierna čo hľadať. Modrá zase pomáha tým, ktorí sa pokúšajú zhodiť nejaké to „kilečko“.

Chcem novú jednoradovú kuchyňu

Pozor na šírky a výšky!

Kto varí často, má problém s obmedzeným priestorom, ktorý jednoradová kuchyňa poskytuje. Problémy vznikajú i s dispozičným riešením. Nemôžeme sa v nej otočiť a vziať si zo zásuvky na druhej strane príbor alebo nôž. Všetko sa zdá ďaleko od seba. Pomôcť môže skrátenie niektorých sektorov steny, ale existujú určité limity, pod ktoré sa nesmieme dostať, pokiaľ sa chceme v kuchyni voľne pohybovať a pracovať. Napríklad dĺžka pracovnej plochy by určite nemala klesnúť pod 70 centimetrov.

Šírky jednotlivých zón kuchyne sa dajú prispôsobiť, ale niektorí zabúdajú na výšku. Štandardne sa kuchynské prvky vyrábajú s pracovnou plochou vo výške okolo 90 centimetrov, každý má však iné telesné rozmery, takže je dobré vybrať taký nábytok, ktorý rozmerovo „padne“ osobe tráviacej v kuchyni najviac času.

Ďalšie tvary kuchýň

Pridaj komentár